Vysoká v Karpatoch a naše veľké zimné dobrodružstvo...

Autor: Dušan Oravec | 2.4.2015 o 5:20 | Karma článku: 6,55 | Prečítané:  1581x

Časovo a kondične málo náročné a dobrodružstvo maximálne! A len tu za humnami Bratislavy na Vysokej v Malých Karpatoch! Stany, spacáky, mačky, cepíny a lopaty... a ide sa!  Keď nasneží, ozvem sa... :-)  

Tak nejako znel môj agitačný mail, ktorý som rozposlal mojím kamarátom po prečítaní nádherného blogu „ Expedícia Karpat Parbat 2009“ o bláznivom zimnom nocovaní na Vysokej. Link http://www.borievky.com/blog/expedicia-karpat-parbat-2009-22.html som samozrejme do mailu priložil a čakal už len na reakciu v koľkých že to kamarátoch rozbúcha srdce horala a prebudí ich hladnú dušu po dobrodružstve... Prihlásili sa štyria, čo je nakoniec aj úspech, lebo sme už partia starých ženáčov a tým sa už ťažko odchádza preč od rodinných povinností a ešte keď treba premôcť svoju pohodlnosť a zvládnuť vnútorný boj s predstavou, že namiesto vyhriatej manželskej postele sa budú musieť triasť od zimy v stane na nehostinnom mieste. To chce fakt tvrdého chlapa!  Ale našli sme sa. Našu expedíciu „ Karpat Parbat 2015“ sme odštarovali 21. 2. 2015 v päť člennom zložení: Dušan, Befr, Peter, Radim a Šano s odjazdom z Bratislavy o 18:45. Na Zochovej chate sme boli o 19:45. Zaparkovali sme auto a vyrazili tmou... huráááá na Vysokú (754 m n.m.).   

 

 

 

Teplota bola +3°C a úplné bezvetrie tak sme sa rezkou chôdzou aj dobre zapotili. Zhadzujeme vrstvy a pripíjame si na zdar akcie. Túto našu krátku prestávku na vydýchanie si dovolím využiť na krátke predstavenie vrchu menom Vysoká, aj keď ho väčšina z vás určite dôverne pozná... Vysoká v Malých Karpatoch má aj svoju oveľa vyššiu menovkyňu vo Vysokých Tatrách, ale táto naša menšia Vysoká je často opisovana ako najkrajší malokarpatský vrch a  so svojou výškou 754 m n.m. je druhým najvyšším vrchom Malých Karpát. Výrazný hrebeň  Vysokej  má  svoju  vrcholovú  vápencovú  časť  pretiahnut ú  v  smere sever-juh . V ýchodiskovým bodom  túry je bu ď  lokalita  Zochova chata ( výstup modrou značkou asi 2,40 hod.) alebo  Kuchyňa ( výstup modrou značkou asi 2,35 hod.).

A ide sa ďalej ...  

 

 

 

 

 

Pod vrcholom už začal fúkať vetrisko až sme sa báli, že ani stany nebudeme môcť rozložiť.

 

O 21:45 sme už stáli na vrchole. Podarilo sa nám nájsť závetrie pod starým železným stožiarom.  Je to vlastne jediné rovnejšie miesto vhodné na stavanie stanov a teraz tu ani nefúka tak super. O 22:00 h sú už naše dva stany postavené. 

 

 

 

Ale to Radim už dávno spí v snehovom záveji vo svojom spacáku :-) Rozhodol sa otestovať svoj spacák hneď v tvrdých podmienkach Vysokej, že v stane by seba a aj spacák moc rozmaznával... Tak, že keď nestaval stan mohol ísť hneď spať. Dobrá taktika...

 

 

 

 

Vietor sa našťastie neotočil a tak sa nám dobre spalo v závetrí. Len sme počuli stále hukot vetriska... V stane sme mali +3°C, ale vonku mohlo byt tak ľahko pod nulou, lebo stany boli ráno pekne namrznuté.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stany sme pobalili a z Vysokej rýchlo zbehli. O 10h sme už sedeli v aute a cestovali domov k nedeľnému obedu. Akcia na Vysokej úlohu dokonale splnila. Aj sme sa vybláznili aj výstroj a naše zručnosti a odolnosť preverili. Sme maximálne pripravený! Už len môžme čakať na nejakú skutočnú expedíciu možno aj s názvom Nanga Parbat  :-)

 

Celkovo sa mi podarilo stáť na vrchole Vysokej v zime 2015 celkovo 3 krát. Rád by som sa s vami podelil ešte o pár krásnych záberov  a zážitkov a zosumarizoval tak moje výstupy na Vysokú.

Môj druhý výstup :

V sobotu 7. februára 2015 sa konal výstup na Vysokú pre účastníkov kurzu Základy vysokohorskej turistiky. Účastníci kurzu si tu mohli preveriť svoje teoretické vedomosti o pohybe v zimnom vysokohorskom teréne v praxi. Vysoká aj napriek nie svojej veľkej výške poskytuje dobrý cvičný materiál. Tým, že je na konci výrazného hrebeňa je tam väčšinou dosť veterno, zima, viac snehu ako inde, sú tam aj strmé úseky a zrázy. Tak obuť mačky, do ruky cepín a naviazať sa na lano a môžeme vyraziť!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Môj tretí výstup :

Tretí krát som sa na Vysokú dostal 6. januára 2015 počas výstupu s názvom „Trojkráľová Vysoká v Malých Karpatoch“ ktorý organizuje tradične už dlhé roky turistický oddiel Apollo. Ešte 5.januára sa vonku ženili čerti, po doobedňajšom snežení prišiel na rad dážď a v nížinách neostalo po snehu ani stopy. No už od Modry-Harmónie bol iný svet a krajina sa nachádzala pod bielou perinou. Škoda ďalších slov, len sa pokochajte tou zimnou rozprávkou...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?