Slovensko - Moravská pivná cyklotúra 6-66.

Autor: Dušan Oravec | 18.8.2015 o 17:37 | (upravené 19.8.2015 o 20:01) Karma článku: 5,55 | Prečítané:  2379x

Tento záhadný názov skrýva v sebe zakódovaný cieľ našej cyklotúry... 6 minipivovarov na 66km, čiže 6-66. K tomuto číslu sme úplne náhodou dospeli s Marcelom pri plánovaní našej každoročnej pivnej cyklotúry...

Najprv mi to pripadalo dosť neprirodzené plánovať cyklotúru po minipivovaroch Južnej Moravy, keďže každý vie, že je to kraj vína a vínnych pivničiek, ale ako sme počas cyklotúry mohli aj my na vlastné oči a jazyky zistiť, nie je to úplná pravda. Morava a špeciálne Brnenský kraj je aj krajom piva! Pivo sa tu varí v 37 pivovaroch čo je najviac zo všetkých krajov Českej republiky.

A nastal deň /21.7.2015/ našej cyklotúry "6-66". Zraz sme mali o 8:10 na železničnej stanici Bratislava – Lamač. Kúpili sme si spiatočné vlakové letenky do stanice Holíč a pre naše bicykle sme kúpili celodenný lístok na batožinu / bicykel. Vlak prichádza o 8:25, rýchlo sa naložíme a už sa vezieme za našimi gurmánsko - cyklistickými zážitkami...

O 10:00 vystupujeme z motoráku na stanici Holič nad Moravou. Dobrý čas máme, práve sa otvárajú krčmy a pivovary. Počas cesty vlakom sme v tomto tohtoročnom letnom teple vysmädli a tak sadáme na bicykle a smerujeme hneď na pivo Wywar do nového Holíčskeho pivovaru. 

Našu trasu si môžete pozrieť tu: https://goo.gl/NeGwEi

Naša cyklotúra vedie cez mestá a dediny: Holíč, Hodonín, Ratíškovice, Milotice, Kyjov, Mutěnice, Dolní Bojanovice a späť Hodonín a Holíč = 66km. A ktoré pivovary počas cyklotúry navštívime? Týchto 6 minipivovarov:

Pivovar Wiwar
Bratislavská 20, 908 51 Holíč, web: http://www.holicskypivovar.sk/

Pivovar Hodonínský vojáček
Bratislavská 1/6, 695 01 Hodonín, web: http://www.hodoninskyvojacek.cz/

Minipivovar Kunc - Švihák
Národní třída 10, 695 01 Hodonín, web: http://www.minipivovarkunc.cz/

Pivovar Na mlýně
Vítězná 1220, 696 02 Ratíškovice, web: http://www.namlyne.com/

Kyjovský pivovar
Hotel Club, Třída Komenského 596, web: http://www.kyjovsky-pivovar.cz/

Pivovar Mazák
Hlavní 382, 696 17 Dolní Bojanovice, web: http://www.pivovarmazak.cz/

+  rýchlostna prémia Múzeum "chlastu", alebo teda slušne povedané Múzeum vinársta a ovocných destilátov - Sklepy Jarošek, Pelcová 765, Mutěnice, web: http://www.jarosek-sklepy.cz/

Nuž program cyklotúry je bohatý... ale stíhame aj kultúru a pamiatky. V Holíči sa fotíme pred tamojším zámkom, ktorého aspoň jednu časť práve renovujú a tak nás nevpustia ani na nádvorie.

V Holíči majú aj pekné námestie, ktoré však v rýchlosti len prefičíme a s vidinou oroseného pohára zlatého moku šliapeme ďalej do pedálov.

Po 2 km jazdy nás víta táto otvorená brána pivovaru Wywar. Predo mnou s náskokom vidím Marcela ako flekuje pred pivovarom. Nemusí sa však ponáhľať, sme tu dnes ráno prví hostia a je o nás príkladne postarané. Pivo máme hneď na stole a ideme degustovať...

 

 

Ponuka piva je bohatá....

Dostalo sa nám aj milej pozornosti od šéfkuchára...navaril rybaciu polievku a chceli by ju čoskoro zaradiť do jedálneho lístku a, že potrebujú vedieť názor hostí, či by im takáto polievka chutila. Nám chutila a aj naše hladné brušká potešila :-)

V Holíči a hlavne v pivovare Wyvar nám bolo veľmi dobre ale už je čas sa posunúť ďalej, za rieku Moravu na Južnú Moravu do Česka. Je to do Hodonína len 6 km. Marcel si, že vraj dnes úplne náhodou obliekol zelený dres víťaza bodovacej súťaže aký práve nosí Peter Sagan v nedávno bežiacej Tour de France. Ja sa hrám na Greipela a zvádzam zo Saganom / Marcelom boj o to zelené tričko. Tak sme sa do toho vžili, že špurtujeme až po hranice s ČR. Má to aj pozitívum, získavame na čase... 

Máme málo českých korún a keď zbadáme na hraniciach na českej strane zmenáreň tak zastavujeme. To bola ale chyba. Až po výmene sme si všimli, že nám zaúčtovali poplatok za výmenu valút 54 CZK a to obom. Tak nás spolu obtiahli o 108 CZK aj keď sme menili len pár eur! Nehovoriac o tom, že za to sme si mohli kúpiť 4 pivá! Ani nás pred výmenou nenapadlo opýtať sa na manipulačné poplatky, veď už bežne býva poplatok 0%, alebo max 1-2%, ale taký vysoký pevný poplatok sme ešte ani jeden nezažili. Hraničí to so zlodejinou. Zďaleka sa tejto zmenárni vyhýbajte!

Rodinný pivovar Hodonínsky vojáček sa nachádza v areáli skladov Hodonín. Nemajú tu ani predajňu ani reštauráciu. Marcel skúsil zazvoniť... Dvere sa otvorili a vyšiel mladý chalan z ktorého sa neskôr vykľul skúsený sládek piva Hodonínsky vojáček. Pozval nás dovnútra a príkladne sa nám venoval.

Sládek nám ukazuje túto mapu, ktorá mapuje pivovary v Čechách. Je ich tu už 307, z toho 43 veľkých pivovarov a 264 minipivovarov a kraj, ktorý ich má najviac je Brnenský.

Sládku, ďakujeme za prehliadku pivovaru! Bolo to pre nás veľmi zaujímave a pivo varíš vynikajúce, ale už musíme ísť ďalej... Nie ďaleko, lebo tu v Hodoníne je ešte jeden pivovar a to prvý súkromný pivovar otvorený po páde socializmu v Čechách, volá sa minipivovar Kunc a varia tu pivo Švihák.

Hospoda je to veru pekná a štýlová a aj pivo je výborné. A Hodonín je pekné mestečko, veď posúďte...

Aj na bicykloch je nám už poriadne horúco...

Šliapeme do pedálov a ďalšia zastávka na schladenie je obec Ratíškovice a Pivovar Na mlýně. Budova vyzerá zvonku trochu socialisticky a na pivo domácej výroby nevidíme žiadnu veľkú reklamu iba samé Krušovice... Pýtame sa čašníka a ten nám potvrdzuje, že sme správne. Tak si dávame na schladenie po jednom Ratíškovíckom pivečku.

 

 

Z Ratíškovic naberáme smer Kyjov. Po chvíli už vidíme, že sme aj v kraji vína... cestu nám lemujú krásne vinice.

Smerovka na ceste nás upozorňuje na vínne sklepy Slavín. Neváhame a odbočujeme... 

 

Je to tu veľmi pekné ale máme smolu, všetky sklepy sú zavreté. Ochutnali sme bobuľku hrozna ale ešte nedozrelo. Za to marhule sú už zrelé a voňajú na diaľku. Ochutnali sme ich pár, keď už nám toho vínka nemá kto naliať...

 

Po chvíľke šliapania do pedálov zastavujeme ohúrení krásou Milotického zámku, o ktorom sme doteraz ani len nepočuli a v takej obyčajnej dedinke veru nečakali. Pripomína trochu Betliar.

 

 

 

Cestou do Kyjova na nás niekto pripravil obchádzku, vraj kvôli oprave prepadnutej cesty. odbočujem na obchádzku, keď Marcel na mňa zrazu kričí: "A načo máme horské bicykle?! Nuž ale toto sme veru nečakali...   

 

Kyjovský pivovar sa nachádza vo veľkej budove trochu mimo centra. Súčasťou pivovaru je aj reštaurácia a hotel, čiže taký komplet servis pre smädného pútnika a jeho dvojkolesového miláčika :-).

 

 

Čapujú tu: Kyjovskú 10,12, Granát 13, Vídeňský ležák 11, Hokejový ležak 12

 

 

Tento dobrý muž - náš miestny zdroj pikošiek, nám poradil aby sme ďalej nešli po hlavnej ceste ale využili novú cyklocestu " MUTĚNKA ". Je to obojsmerná cyklocesta o šírke 2,5 m ktorá bola postavená na železničnom zvršku zrušenej železničnej trate Kyjov – Mutěnice (Kyjov, Svatobořice-Mistřín, Dubňany, Mutěnice). Cyklocesta bola otvorená v roku 2012 a má dĺžku 13km.

Odkaz na web: http://www.slovacko.cz/trasa/567/

A prichádzame k našej sľúbenej rýchlostnej prémii... Múzeum "chlastu", alebo teda Múzeum vinársta a ovocných destilátov, ktoré sa má nachádzať v Sklepoch Jarošek, Mutěnice.

 

 

 

 

 

 

Pani Jarošková nám odporučila ísť ďalej touto poľnou cyklocestou. Aj sme ju našli aj použili ale v lese už nebola tak dobre značená a tak sme zablúdili. Stálo nás to okrem tlačenie bicyklov do kopca aj pár kilometrov navyše. Ale zasa odmenou nám boli tieto výhľady na krásne zvlnený Moravský kraj, keď sme sa už konečne našli...

 

Cestou sme našli ešte pár stromov marhúľ našli a tak sme si zase pochutili. Do Dolních Bojanovíc to bolo už len dole kopcom. Pivovar sa nachádza v rodinnom dome na hlavnej ceste. Bol však už zavretý.

Tu sme si prečítali, že ich pivo si môžeme dať v Hornej hospodě! Tak sme zachránení od uhynutia smädom a aj sa nám tým pádom podaril splniť náš cieľ, navštíviť 6 pivovarov počas dnešnej cyklotúry.

 

 

 

Nižšie pripájam ešte dve tabuľky, ktoré hodnotia našu cyklotúru či už v hodnotách vzdialeností, času a prekonaných výškových metroch. Nakoniec z pôvodne plánovaných 66km bolo aj vďaka nášmu chvíľkovému poblúdeniu 75,7km a časovo nám túra zabrala takmer 9 hodín.

A ako by sme zhodnotili pivá, ktoré sme po ceste ochutnali? Podľa Marcela, hlavného degustátora cyklotúry, vyhral tesne pivovar Wywar, ktorý sme ako 1. navštívili v Holíči. Možno na neho zapôsobilo a aj ho prekvapilo, že aj na Slovensku vieme navariť výborné pivo a poskytnuť kvalitné služby a ponúknut príjemné prostredie na posedenie. Čiže keď sa dajú všetky tieto aspekty dohromady / aj rybacia polievka grátis :-) /,  tak aj ja musím súhlasiť s Marcelovým výberom. Ale musím podotknúť, že všetky tieto minipivovary varia vyborné pivko a potešili naše chuťové kanáliky a aj zrakové vnemy. Ešte musím vyzdvihnúť pivovar Hodonínsky vojáček a jeho sládka, ktorý aj keď nemusel sa nám venoval a veľa zaujímavého nám o verení piva povedal.

 

 

 

Varovanie autorov článku: Nepokúšajte sa po nás cyklotúru opakovať! Pre niekoho može byť prejdená vzdialenosť alebo množstvo vypitého piva životu nebezpečné. My sme už zohratá dvojica zocelená spoločnými cyklotúrami, napríklad išli sme:

 http://dusanoravec.blog.sme.sk/c/363255/cyklotura-do-uherskeho-brodu.html

http://dusanoravec.blog.sme.sk/c/309346/Pivni-stezkou-Petra-Bezruce-na-Pivni-pout-v-Cerne-Hore.html

Foto použité v článku odfotil:  ( DO ) - Dušan Oravec, ( MB ) - Marcel Burkert

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONÓMIA ĽUDSKOU REČOU

Lacnejšie tovary a bývanie? Šesť najčastejších mýtov o socializme

Z priemernej mzdy si dnes kúpite násobne viac.


Už ste čítali?