Lyžovačka na rakúskom Stuhlecku so Slovak Lines.

Autor: Dušan Oravec | 1.2.2018 o 11:43 | Karma článku: 5,00 | Prečítané:  1839x

Rakúske lyžiarske stredisko Semerning - Stuhleck netreba lyžiarom z Bratislavy a okolia zvlášť predstavovať. Je len 150km od Bratislavy a ponúka výborné podmienky na lyžovanie, bežkovanie či skialpinizmus.

Väčšina znás lyžiarov dôverne  pozná cestu autom do obce Spital am Semmering, ktorá je nástupným miestom do lyžiarskeho strediska Semerning - Stuhleck. Menej lyžiarov však vie to, že sa tam dá dostať aj pohodlne a to autobusom Slovak Lines. Ja som to minule vyskúšal a o tom bude tento blog. Oplatí sa to alebo nie?

Určite áno. Slovak Lines na svojej web stránke láka na lyžovačku, ale nie hocijakú, ale na lyžovačku bez starostí... Autobusy jazdia na Stuhleck počas zimnej sezóny každú sobotu, nedeľu, vo sviatočné dni a počas prázdnin, kým budú vhodné lyžiarske podmienky. Cestovné lístky vrátane skipasu sa dajú zakúpiť pohodlne a rýchlo na webe http://www.slovaklines.sk, alebo osobne v pokladniach na autobusovej stanici Mlynské nivy, ktorá je dočasne presťahovaná na Bottovú ulicu č. 7. 

Cestovný lístok vrátane skipasu predáva Slovak Lines za tieto ceny: cena lístku pre dospelého je 55 eur, juniorský lístok stojí 51 eur a detský (do 14 rokov) 37 eur. 

Priamo na web stránke lyžiarskeho strediska Stuhleck sú uvedené ceny denného lístku pre dospelého 43 eur, juniorský lístok stojí 38 eur a detský  21,50 eur. 

Ak sa pozrieme podrobnejšie na cenu pre dospelého 55 eur, ktorú ponúka Slovak Lines, kde v cene je denný lístok na vlek a spiatočná doprava autobusom, tak cena dopravy vychádza na 12 eur. Ak by som chcel ísť vlastným autom tak cena dopravy by ma vyšla na približne na 36 eur. / Výpočet: 2x 150km = 300km, ak počítame spotrebu 7l/100km tak  to máme 21l x cena benzínu 1,30 eur = 27,30 eur + 10 dňová rakúska diaľničná známka 9 eur = 36,30 eur /.  Čiže aj pri obsadení auta troma osobami sme na rovnakej sume za dopravu ako ponúka Slovak Lines /36 eur : 3 os =12 eur/. Pri obsadení auta štyrmi osobami by sme ušetrili 12 eur.  Ale ani to nestojí za to, pre mňa ako šoféra, aby som ráno šoféroval tam 150 km a unavený po lyžovačke späť ďalších 150 km, keď sa môžem bezstarostne viesť autobusom  a zdriemnuť si po ceste tam aj späť. A veru sa mi to aj podarilo aj ráno aj po lyžovačke...kde po hodinovom spánku vystupujem v Bratislave z autobusu dokonale zrelaxovaný :-)

Slovak Lines dokonca ponúka aj spiatočný cestovný lístok bez skipasu za 25 eur a to je výborná ponuka pre bežkárov a skialpinistov, ktorí sa takto pohodovo vedia dostať do tohto strediska. Bežkári si môžu pojazdiť na 2km miestnom okruhu Spital - Steinhaus alebo na známej Panoramaloipe, ktorá prechádza neďalekým strediskom Hirschenkogel v časti Semmering-Greis. Skialpinisti si môžu vyšliapať na vrchol Stuhleck vysoký 1782 m.

Autobusy odchádzajú  z  náhradnej autobusovej stanice v deň lyžovačky o siedmej hodine ráno. Stačí prísť autom alebo MHD tak 10-15 min pred odchodom autobusu. Ak prídete autom, dá sa pri autobusovej stanici zadarmo zaparkovať. 

 

Autobusy odchádzajú z AS Mlynské nivy o siedmej hodine ráno a približne za dve hodiny vystupujete už priamo pod lyžiarskym svahom. Skipasy rozdá vyškolený vodič autobusu, ktorý zároveň lyžiarom ochotne poradí a poskytne praktické informácie. Výhodou autobusovej lyžovačky je, že v čase obeda sa môžete prísť do autobusu prezliecť, najesť, napiť, oddýchnuť si a potom sa vrátiť na svah. Autobus naspäť odchádza vždy o 16:30 hod s príchodom do Bratislavy o 18:40 hod. Využité skipasy treba po lyžovačke odovzdať vodičovi autobusu. 

 

O 9:10 h vystupujem už priamo pod lyžiarskym svahom. Do lyžiarského oblečenia som sa už navliekol v autobuse, ešte lyžiarky obuť a lyže z autobusu vytiahnuť a ide sa na lyže :-)

 

Niečo o stredisku: 

Lyžiarske stredisko Stuhleck sa nachádza v obci Spital am Semmering v spolkovej krajine Štajersko v nadmorskej výške od 818 mnm do 1774 mnm. Stuhleck je najväčší a najmodernejší areál v blízkom okolí Viedne, ktorý obsluhujú štyri rýchle sedačkové lanovky (z toho dve s bublinami) a päť lyžiarskych vlekov, ponúka lyžiarom 24 kilometrov zjazdových tratí (modré a červené). Dve zjazdovky v stredisku sú dlhé dokonca až 5 km. Na Stuhlecku môžete využiť aj sánkarsku dráhu či snowtubing, ako aj služby lyžiarskej školy, požičovne lyží, reštaurácie či rýchleho občerstvenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ako na to? Stačí priložiť svoj skipas ku krabici s fotoaparátom a spustí sa zvukové odpočítavanie, potom treba zaujať foto pozíciu a vyletí vtáčik...  V pohodlí domova si potom na web stranke https://www.skiline.cc stiahneš svoje foto. Odporúčam odfotiť si mobilom svoj skipas ešte pred jeho odovzdaním šoférovi autobusu aby ste mali poznačené jeho čislo, ktoré treba zadať na tej web stránke. 

 

A s touto poslednou fotkou z foto automatu sa s vami lúčim. Dúfam, že som vám priniesol užitočné informácie a možno som vás niektorých aj mojimi fotkami nadchol a motivoval isť si zalyžovať na Stuhleck už aj tento víkend. Či už pôjdete autom alebo autobusom Slovak Lines nebudete určite ľutovať. Lyžovačka na Stuhlecku stojí za to! 

 

Všetky informácie nájdete na www.slovaklines.sk, prípadne na facebooku Slovak Lines.

Informacie o lyžiarskom stredisku Stuhleck http://www.stuhleck.at/html/SK/hp.asp?pass=x&p_suche=

 

Informácie pre bežkárov a skialpinistov:

mapa s trasami pre skialp a bežky

https://www.bergfex.at/steiermark/langlaufen/spital-steinhaus-semmering/

Info o Panoramaloipe

https://hiking.sk/hk/ar/1743/panoramaloipe_spojenie_s_johanesloipe.html

Tu v článku sa ale dozvedám, že trasa medzi Semmering/Greis a Kummerbauerstadl býva takmer celú sezónu nezjazdná pre nedostatok snehu. Od sezóny 2016/2017 už nie je vyznačená ani v mape. Už aj tu sa prejavuje globálne oteplovanie...

https://www.nabezky.sk/wechsel-panoramaloipe

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Bugárov paradox: bez neho je to iba horšie (píše Samo Marec)

Most je zaslúžene a konečne pod piatimi percentami. Problém je v tom, že to nie je dobre.

Ochrana Fica stojí desaťtisíce, no podľa Sakovej mu ju treba

O predĺženú ochranu žiadal expremiér aj v roku 2010.

Dnes píše Ondej Prostredník

Prečo útočili na kresťanov na Srí Lanke

Útočníci využívajú etnické a náboženské rozdiely na oživenie občianskej vojny.


Už ste čítali?